2020-21 Europa League Qualifiers (UEL)

2020-21 Europa League Qualifiers

The teams below have qualified for next season’s Europa League tournament. A total of 213 clubs – 158 that qualify directly for Europa League and 55 that will transfer over after losing in Champions LeagueThat preliminary round will begin on 20 August 2020, with the all-important group stage beginning on 22 October 2020. The tournament will culminate in the final, which will be played on 26 May 2021 at Stadion Energa Gdańsk in Gdańsk, Poland, which was slated to host the 2020 final until it was postponed due to the COVID-19 pandemic in Europe.

Preliminary Round

Draw: 9 August 2020
Single leg: 20 August 2020

Barry Town United – 4th place – Welsh Premier League
Iskra Danilovgrad – 3rd place – Montenegrin First League
Zeta – 4th place – Montenegrin First League
HB Tórshavn – Winner of 2019 Faroe Islands Cup
B36 Tórshavn – 2nd place – Faroe Islands Premier League
NSÍ Runavík3rd place – Faroe Islands Premier League
St Joseph’sRunner-up Gibraltar Premier Division
Lincoln Red Imps – 3rd place – Gibraltar Premier Division
Glentoran – Winner of 2020 Irish Cup
Coleraine – 2nd place – Northern Ireland Football League (NIFL) Premiership
Prishtina – winner of Kosovar Cup
Gjilani – Runner-up – Football Superleague of Kosovo
FC Santa Coloma – winner of Copa Constitucio) (Andorra)
Engordany – 2nd place – Primera Divisio (Andorra)
Folgore – Runner-up – Campionato Sammarinese di Calcio (San Marino)
Tre Penne – 3rd place – Campionato Sammarinese di Calcio

First Qualifying Round

Draw: 10 August 2020
Single leg: 27 August 2020

AGF – winner of Europa League playoff in Danish Superliga
Servette – 4th place[1]Swiss Super League
APOEL
3rd place – Cypriot First Division
Apollon Limassol – 4th place – Cypriot First Division
PartizanRunner-up – Serbian SuperLiga
TSC Bačka Topola– 4th place – Serbian SuperLiga
Motherwell – 3rd place – Scottish Premiership
Aberdeen – 4th place – Scottish Premiership
Shakhtyor Soligorsk – 3rd place – Belarusian Premier League
Dinamo Minsk – 4th place – Belarusian Premier League
Malmö FF – Runner-up – Allsvensken (Sweden)
Hammarby IF – 3rd place – Allsvensken
Bodø/Glimt – Runner-up – Eliteserien (Norway)
Rosenborg
– 3rd place – Eliteserien
Kairat – Runner-up – Kazakhstan Premier League
Ordabasy – 3rd place – Kazakhstan Premier League
Cracovia – winner of Polish Cup
Lech Poznań – Runner-up – Ekstraklasa (Poland)
Piast Gliwice – 3rd place – Ekstraklasa
Neftçi – Runner-up – Azerbaijan Premier League
Keşla – 3rd place – Azerbaijan Premier League
Sumgayit – 4th place – Azerbaijan Premier League
Hapoel Be’er Sheva – winner of Israel State Cup
Maccabi Haifa – Runner-up – Israeli Premier League
Beitar Jerusalem – 3rd place – Israeli Premier League
Lokomotiv Plovdiv – winner of Bulgarian Cup
CSKA Sofia – Runner-up – First Professional Football League (Bulgaria)
Slavia Sofia – playoff winner – First Professional Football League
FCSB – Winner of Cupa României
Universitatea Craiova – Runner-up – Liga I (Romania)
Botoșani – 4th/5th place[2] – Liga I
Žilina – Runner-up – Slovak First Football League
DAC Dunajská Streda – 3rd place – Slovak First Football League
Ružomberok – playoff winner – Slovak First Football League
Mura – winner of Slovenian Football Cup
Maribor – 2nd – Slovenian PrvaLiga
Olimpija – 3rd – Slovenian PrvaLiga
Vaduz – highest UEFA club coefficient in Liechtenstein[3]
Honvédwinner of Magyar Kupa (Hungary)
Fehérvár – 2nd place – Nemzeti Bajnokság (Hungary)
Puskás Akadémia – 3rd place – Nemzeti Bajnokság
Shkëndija3rd place[4]Macedonian First League
Renova – 4th place – Macedonian First League
Shkupi 5th place – Macedonian First League
Petrocub Hîncești – winner of Moldovan Cup
Sfântul Gheorghe – Runner-up – Moldovan National Division
Dinamo-Auto – 4th place – Moldovan National Division
Teuta – Winner of Albanian Cup
Kukësi – 2nd – Kategoria Superiore (Albania)
Laçi3rd – Kategoria Superiore
Shamrock Rovers – winner of FAI Cup (Ireland)
Bohemians – 3rd place – League of Ireland Premier Division
Derry City[5] – 4th place – League of Ireland Premier Division
Ilveswinner of Finnish Cup
Inter Turku – Runner-up – Veikkausliiga (Finland)
Honka – Playoff winner – Veikkausliiga
Víkingur Reykjavík – winner of Icelandic Cup
Breiðablik – Runner-up – Úrvalsdeild (Iceland)
FH – 3rd place – Úrvalsdeild
Željezničar – Runner-up – Premier League of Bosnia and Herzegovina
Zrinjski Mostar – 3rd place – Premier League of Bosnia and Herzegovina
Borac Banja Luka – 4th place – Premier League of Bosnia and Herzegovina
Žalgiris – Runner-up – A Lyga (Lithuania)
Riterai – 3rd place – A Lyga
Kauno Žalgiris4th place – A Lyga
RFS – winner of Latvian Football Cup
Ventspils – 3rd place – Latvian Higher League
Valmieras – 4th place – Latvian Higher League
Progrès Niederkorn – Runner-up – Luxembourg National Division
Differdange 03 – 3rd place – Luxembourg National Division
Union Titus Pétange – 4th place – Luxembourg National Division
Noah – winner of Armenian Cup
Alashkert – 3rd place – Armenian Premier League
Shirak – 4th place – Armenian Premier League
Valletta – Runner-up – Maltese Premier League
Hibernians – 3rd place – Maltese Premier League
Sirens4th place – Maltese Premier League
FCI Levadia – Runner-up – Meistriliiga (Estonia)
Nõmme Kalju3rd place – Meistriliiga
Paide Linnameeskond – 4th place – Meistriliiga
Saburtalo Tbilisi – winner of Georgian Cup
Dinamo Batumi – Runner-up – Erovnuli Liga (Georgia)
Locomotive Tbilisi – 4th place – Erovnuli Liga
The New Saints – Runner-up – Welsh Premier League
Bala Town – 3rd place – Welsh Premier League
Sutjeska Nikšić – Runner-up – Montenegrin First League

Second Qualifying Round

Draw: 31 August 2020
Single leg: 17 September 2020

Champions Path

17 losers from Champions League First Qualifying Round – Ararat-Armenia, Astana, Budućnost Podgorica, Connah’s Quay Nomads, Dinamo Tbilisi, Djurgårdens IF, Dundalk, EuropaFlora, Floriana, Fola Esch, KR, KuPS, Linfield, Riga, Sileks, Slovan Bratislava
Drita – Loser of Champions League Preliminary Round Final
Inter Club d’Escaldes –  loser from Champions League Preliminary Round Semifinal
Tre Fiori – Loser of UCL PR SF

Main Path

Granada – 7th place – La Liga (Spain)
Tottenham Hotspur– 6th place – English Premier League
Milan – 6th place – Serie A (Italy)
VfL Wolfsburg – 7th place – Bundesliga (Germany)
Reims – 6th place – Ligue 1 (France)
Dyanmo Moscow – 6th place – Russian Premier League
Rio Ave – 5th place – Primeira Liga (Portugal)
Standard Liège5th place – Belgian First Division A
Kolos Kovalivka – Playoff winner – Ukrainian Premier League
Galatasaray – 6th place[6]Süper Lig (Turkey)
Willem II – 5th place – Eredivisie (Netherlands)
Hartberg – playoff winner – Austrian Football Bundesliga
Jablonec – 4th place – Czech First League
Slovan Liberec – Playoff winner – Czech First League
Aris – 5th place – Super League Greece
OFI6th place[7] – Super League Greece
Osijek – 4th place – Croatian First Football League
Hajduk Split – 5th place – Croatian First Football League
Copenhagen – Runner-up – Danish Superliga
Basel – 3rd place – Swiss Super League
Anorthosis Famagusta – Runner-up – Cypriot First Division
Vojvodina – winner of Serbian Cup
Rangers – Runner-up – Scottish Premiership
BATE Borisov – winner of Belarusian Cup
IFK Göteborg – winner of Svenska Cupen (Sweden)
Viking – winner of Norwegian Football Cup
Kaisar – winner of Kazakhstan Cup

Third Qualifying Round

Draw: 1 September 2020
Single leg: 24 September 2020

Champions Path

Losers from Champions League Second Qualifying Round – Celje, Celtic, CFR Cluj, Legia Warsaw, Ludogorets Razgrad, Sarajevo, Sheriff TiraspolSūduva, Tirana

Main Path

Rostov – 5th place – Russian Premier League
Sporting CP – 4th place – Primeira Liga
Charleroi – 3rd place – Belgian First Division A
Desna Chernihiv – 4th place – Ukrainian Premier League
Alanyaspor – 5th place – Süper Lig
PSV Eindhoven – 4th place – Eredivisie
LASK – 4th place – Austrian Football Bundesliga
AEK Athenswinner of Greek Cup
Rijeka – winner of Croatian Football Cup
SønderjyskE – winner of Danish Cup
St. Gallen – Runner-up – Swiss Super League
Beşiktaş, Lokomotiva, Viktoria Plzeň – Three losers from League Path of Champions League Second Qualifying Round

Play-off Round

Draw: 18 September 2020
Single leg: 1 October 2020

Champions Path

Dinamo Zagreb, Dynamo Brest, Qarabağ, Red Star Belgrade, Young Boys – Five losers from Champions League Champions Path Third Qualifying Round

Group Stage (48 teams)

Draw: 2 October 2020
Matchday 1: 22 October 2020
Matchday 2: 29 October 2020
Matchday 3: 5 November 2020
Matchday 4: 26 November 2020
Matchday 5: 3 December 2020
Matchday 6: 10 December 2020

Villarreal – 5th place – La Liga
Real Sociedad – 6th place[8] – La Liga
Arsenal – winner of FA Cup (England)
Leicester City – 5th place – English Premier League
Napoli – winner of Coppa Italia
Roma – 5th place – Serie A
Bayer Leverkusen – 5th place – Bundesliga
1899 Hoffenheim – 6th place – Bundesliga
Lille – 4th place – Ligue 1 (France)
Nice – 5th place – Ligue 1
CSKA Moscow – 4th place – Russian Premier League
Braga – 3rd place – Primeira Liga
Antwerp – winner of Belgian Cup
Zorya Luhansk – 3rd place – Ukrainian Premier League
Sivasspor – 4th place – Süper Lig
Feyenoord – 3rd place – Eredivisie
Wolfsberger AC – 3rd place – Austrian Football Bundesliga
Sparta Prague – winner of Czech Cup
TBD – Four losers from Champions League Champions Path Play-off Round
TBD – Two losers from Champions League League Path Play-off Round
AZ, Benfica, Rapid Wien – Three losers from Champions League League Path Third Qualifying Round

Round of 32

Draw: 14 December 2020
First leg: 18 February 2021
Second leg: 25 February 2021

TBD – Eight third-place finishers from Champions League group stage

Last Update: 26 September 2020


[1] The 2020 Swiss Cup was postponed due to the COVID-19 pandemic and could not be completed by the UEFA registration deadline of 3 August 2020.  As a result, the berth reserved for the Swiss Cup winner in the third qualifying round will pass instead to the runner-up from the Swiss Super League, with subsequent berths being awarded to the third- and fourth-place finishers from the league.

[2] Astra Giurgiu, who will finish in the top four of Liga I, failed to obtain a UEFA license.

[3] Typically, the winner of the Liechtenstein Cup is the lone representative of the Liechtenstein Football Association in European competition. However, the Cup was abandoned this season due to COVID-19, so the association decided to send Vaduz to Europa League because they have the highest club coefficient

[4] The runner-up in the Macedonian First League, Sileks, claimed the Champions League spot for the association when the champion of the league (Vardar) was unable to obtain a UEFA license.

[5] Derry City are a club based in Northern Ireland but play in the Republic of Ireland’s league system and therefore qualify for European competition through one of the berths for the Republic of Ireland.

[6] Tranzonspor, the second place finisher in Süper Lig, is banned from European competition for the 2020-21 season. Therefore, qualifying positions for the league move down one spot in the table.

[7] Panathinaikos, the fourth-placed team from Super League Greece, was banned from UEFA club competitions for the first season they qualified for a competition. The 2020-21 season was the first season that Panathinaikos has qualified since the ban was handed down, so the ban was implemented for the upcoming season. OFI, who finished 6th in the league, takes the berth in the competition.

[8] The 2019-20 Copa del Rey was postponed due to the COVID-19 pandemic and could not be completed by the UEFA registration deadline of 3 August 2020. As a result, the sixth- and seventh-place teams from La Liga will end the group stage and second qualifying round, respectively.